Knygos apžvalga | „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ | Annet Huizing | Terra Publica

Knygos apžvalga | „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ | Annet Huizing

Mamos netekties trauma, gyvenimas, virtęs aukštyn kojom vos sulaukus trejų – toks trylikametės Katinkos pradžios kelias, nors ir subrandinęs ją, tačiau tuo pačiu metu palikęs su vidinėmis žaizdomis, atsiveriančiomis skausmu netikėtuose, net pačiuose smulkiausiuose kasdienybės blyksniuose. Atrodo, kad tik sulaukus itin jautraus paauglystės laikotarpio, kuomet visa savo esybe Katinka pajunta už savęs atsivėrusios prarajos tuštumą, jos jausmai prasiveržia lyg potvynis – iki šiol vaikiškai patirtą, tačiau neįsisąmonintą ir bręstančio žmogaus neišjaustą netekties skausmą lydi daugybė klausimų: kaip atrodė jos mirusi mama, kokia ji buvo, ką ji mėgo? Klausimai, pradėję kelią gyjimo ir vienos didelės svajonės link…

Ar esate kada nors, bent trumpą akimirką, pasvajoję parašyti knygą? Tokią svajonę nedrąsiai puoselėja ir Katinka. Kaip ir daugeliui dalykų gyvenime, sunkiausia – pradžia. Katinkai pasibeldus į kaiminystėje gyvenančios bei merginos šeimą puikiai pažįstančios rašytojos namus, ji gauna sutikimą padėti. Tiesa, mainais už šią pagalbą, Katinka turės padėti rašytojai sode. Taip kartu bedirbant užsimezga draugystė, padėjusi išsivaduoti iš praeities gniaužtų ne tik Katinkai, bet ir jos rašymo mokytojai.

Taigi, Katinka, padedama mokytojos, pradeda rašyti – ji rašo apie savo tėvą, jaunesnį brolį ir netikėtai į jų gyvenimą įsiveržusią tėčio draugę Dirkję…

Šios knygos struktūra sukonstruota kaip rašymo pamokos – Katinka mokosi rašyti pasakodama istorijas iš savo gyvenimo. Tam, kad išmoktų papasakoti pagavią istoriją, Katinkai reikia išbandyti įvairias technikas, kurių ją moko kaimynė rašytoja. Popieriuje nugula ne tik bandomų pritaikyti technikų treniruotės, bet ir visas dabartinis Katinkos gyvenimas, kurį stebi skaitytojas. Taigi, knygoje persipynusios dvi pagrindinės linijos – rašymo pamokos ir pačios Katinkos istorija. Veikėjai, supantys Katinką, nėra labai charakteringi, įvykiai lengvai nuspėjami, knygos pabaiga nenustebina, tačiau, mano manymu, visa tai ir nėra pagrindinis knygos tikslas. Nepaisant ganėtinai nesudėtingo knygos siužeto, skaityti ją – vienas malonumas! Svarbiausia knygos ašis  yra ne pats siužetas, o į labai netikėtą ir patrauklų skaitytojui pasakojimo rūbą įvilktos kūrybinio rašymo pamokos. Mokytis kūrybiškai rašyti su šia knyga bus anaiptol nenuobodus darbas nei vaikui, nei suaugusiam. Akys it sviestu slysta knygos tekstu, nes parašyta ji išties paprastai, bet jokiu būdu neprastai.

Taip pat džiugina tai, kad rašytoja sugebėjo itin skaudžia netekties tema prabilti labai šviesiai, lengvai, paprastai, taip atverdama kelią ne tik kūrybinio, bet ir terapinio rašymo lavinimui. Juk būtent rašydama Katinka bando susigaudyti painiuose savo jausmuose, braido audringų patirčių labirintuose. Popieriuje nugulusios patirtys pamažu, nors ir nesąmoningai, veda jos vidinio gyjimo link. Ar Katinkai tai pavyko? „Mano motina mirusi, bet ji pas mane grįžo“, rašo Katinka knygos pabaigoje, įkvepiančiai kviesdama skaitytoją jei ne pradėti rašyti knygą, tai bent jau pajausti, kad užrašyto žodžio galia yra didžiulė, net jeigu ji ir liks tūnoti pačioje stalčiaus glūdumoje…

Stipriai rekomenduotina knyga visiems, mylintiems rašytinį žodį, tikintiems pasakojimo galia, svajojantiems, bet nedrįstantiems griebtis plunksnos, kad ir ką norintiems pasiekti – plačią auditoriją, ar savo pačių vidines slaptas kerteles.

Apžvalgos autorė: Indrė Šniuikaitė-Bartusevičienė

Knygą „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ galite įsigyti čia

 

Knygos leidimas iš dalies finansuotas pagal ES programą „Kūrybiška Europa“. Knyga išleista įgyvendinant projektą „Knygos ateities lyderiams“.

Knygos apžvalga | „Made by Indira. Mada: bet kokia kaina?“ | Caja Cazemier, Martine Letterie
Knygos apžvalga | „Megė, vidurinysis vaikas“ | Kirsty Applebaum

Parašykite komentarą

Uždaryti
Navigacija
Uždaryti

Mano krepšelis

Uždaryti

Mėgstamos prekės

Neseniai peržiūrėti

Uždaryti

Smagu jus čia matyti!

Jūsų asmeniniai duomenys bus naudojami užsakymo įvykdymui, patogesniam naršymui šiame tinklalapyje bei kitoms reikmėms, kurios aprašytos mūsų privatumo politikoje.

Jau turite paskyrą?

Uždaryti

Kategorijos