Knygos apžvalga | „Tu pirmas“ | Erin Entrada Kelly | Terra Publica

Knygos apžvalga | „Tu pirmas“ | Erin Entrada Kelly

Benas ir Šarlotė – iš pažiūros labai skirtingi vaikai, kuriuos skiria daugybė kilometrų. Benas domisi JAV prezidentine istorija ir kandidatuoja į mokyklos prezidento postą, o Šarlotė svajoja tapti geologe. Vaikus suveda žaidimas „Scrabble“ ir tada paaiškėja, kad jie panašūs – juos jungia tos pačios problemos.

Dar praėjusį rudenį skaičiau kitą Erin Entrada Kelly knygą – „Labas, Visata“ – ir likau sužavėta tiek rašymo stiliumi, tiek pačiu kūrinio turiniu. Pamačiusi, kad „Debesų ganyklos“ išleido ir kitą autorės knygą, ėmiau spirgėti iš laimės. Visada mėgstu paskaityti kokybiškas ir prasmingas vaikų literatūros knygas, o „Debesų ganyklų“ leidžiami kūriniai tokie ir yra. Istorija „Tu pirmas“ sužavėjo jau nuo pirmojo puslapio, kadangi pagrindinių veikėjų patirtys, jausmai, emocijos ir patirti išgyvenimai man pasirodė artimai pažįstami. Daugelį iš jų pati patyriau būdama pastarųjų amžiaus, o kitus gali patirti bet kuris žmogus.

Kad šiais laikais pažintys dažnu atveju užsimezga internetu, jau turbūt nieko nestebina. Deja, ne visada tos pažintys būna sėkmingos ar naudingos. Tačiau šį kartą knygoje aptariama ne blogoji patirtis, o geroji, kai internetas padeda atrasti ypatingą žmogų, kurio kitu atveju tikriausiai nebūtų pavykę pažinti. Beno ir Šarlotės draugystė žavi, kadangi kartais, kai būna sunku, vienas žmogus gali įkvėpti tave ryžtis tam, ko iki šiol bijojai. Kartais telefonu kalbantis su žmogumi, kurio realiai nepažįsti, gali būti lengviau pasipasakoti ir atverti sielą.

Knyga „Tu pirmas“ yra kupina pačių aktualiausių temų. Pradedant patyčiomis ir baigiant tėvų skyrybomis, kurios vaiko pasaulį apverčia aukštyn kojomis. Knyga padeda suprasti, kaip jaunas žmogus tai sužinojęs jaučiasi, kokios mintys kamuoja jo sielą. Aptariamas ir skausmingas išdavystės jausmas, kai žmogus, kurį laikai artimiausiu, pamina tavo pasitikėjimą ir tave pažemina. Knygoje akcentuojamos ir ligos, kurioms užklupus mums artimus ir mylimus žmones, susimąstome apie tai, kaip nevertinome laiko su tais žmonėmis iki tol, kokias klaidas darėme.

Tai tik keletas knygoje paliečiamų temų, kadangi įvardijusi visas, kurias įžvelgiau, kurias išjaučiau ir išgyvenau drauge su veikėjais, sugadinčiau pažinimo džiaugsmą kitiems skaitytojams. Patikėkit, tai ne šiaip elementari knygutė, kurioje įvyksta koks nors stebuklas ir visi staiga tampa laimingais. Tai knyga, turinti ir prasmę, ir vertę.

Skaitydama galvojau, kiek daug visko rašytoja palietė, kiek daug aptarė. Gal jaunesni skaitytojai ir ne viską pajaus, ne viską supras taip, kaip pavyko man, būnant brandesnio amžiaus, bet tikiu, kad kiekvieną empatišką ir jautrią širdelę ši istorija vienaip ar kitaip palies. Nors iš pažiūros atrodo, kad knygos siužetas yra apie vieną konkretų dalyką, bet artėjant link kulminacijos skaitytojas supažindinamas su žymiai platesne tematika, įpinamos aktualios, gyvenimiškos ir svarbios temos.

Mano nuomone, rašytojas kurdamas vaikams ir norėdamas jiems perteikti vertybines, moralines temas, visada vaikšto plonyte riba. Kodėl? Todėl, kad vaikai, o ypač XXI a. ir šiuolaikinių pažiūrų, nemėgsta, kai jiems bandoma pamokslauti, įteigti vienokią ar kitokią nuomonę, skatinama elgtis taip ar anaip. Kai ši riba peržengiama, vaikas gali atsiriboti nuo skaitymo ir nuo pačių knygų, nuo jose slypinčio moralizavimo. Džiugu, kad leidyklos „Debesų ganyklos“ leidžiamos knygos šios ribos neperžengia, o, pavyzdžiui, rašytoja E. E. Kelly moka jaunatviškai ir šiuolaikiškai rašyti, pajausti, ko reikia šiuolaikiniam vaikui, supranta, kaip rasti kelią į jaunojo skaitytojo širdį, bet tuo pačiu netiesiogiai ir tiksliai pabrėžti tai, kas svarbu.

Rekomenduoju tiek jauniesiems skaitytojams, tiek ir vyresniems. Pastariesiems siūlau, manydama, kad ši knyga gali juos paskatinti susimąstyti apie ne visada teisingus ar tinkamus savo poelgius ir veiksmus; padėti vaikų elgesyje pastebėti mažus, tačiau reikšmingus pokyčius, bylojančius apie juos užklupusius sunkumus. Knygos formatas turėtų labai patikti jauniesiems skaitytojams, mėgstantiems iliustracijas, ir tiems, kurie skaitymą dar tik pamažu „prisijaukina“, kadangi teksto šriftas didelis, nesunku skaityti. Pabaigai, linkiu kiekvienam vaikui ar paaugliui, kuris skaitys „Tu pirmas“, šioje istorijoje atrasti dalelę savęs. O svarbiausia – suprasti, kad kiekvienas iš mūsų esame originalus ir ypatingas. Siekti savo svajonių, kad ir kokios jos neįgyvendinamos atrodytų, yra būtina.

Apžvalgos autorė: Gabrielė Abromavičiūtė

Knygą „Tu pirmas“ galite įsigyti čia

Nuspalvink Pasaibos nuotykius!
Stalo žaidimų prototipų konkursas ,,Dust off“

Parašykite komentarą

Uždaryti
Navigacija
Uždaryti

Mano krepšelis

Uždaryti

Mėgstamos prekės

Neseniai peržiūrėti

Uždaryti

Smagu jus čia matyti!

Jūsų asmeniniai duomenys bus naudojami užsakymo įvykdymui, patogesniam naršymui šiame tinklalapyje bei kitoms reikmėms, kurios aprašytos mūsų privatumo politikoje.

Jau turite paskyrą?

Uždaryti

Kategorijos